Grocery shopping after a short vacation

Hello there!

Whenever I travel I always like to use up as much of my perishable food as I can before I leave. I did a pretty good job this time and there were only a few things I needed to throw away, when I got back, such as some old lettuce.

I’m also recommitting myself to spending less on groceries and eating healthfully. These are both very important goals to me and really the main focus of this blog. Why? Because I really struggle with them and having a place to be accountable is awesome and will hopefully help me to reach my goals and maintain them.

My spending on groceries and eating at restaurants for the last few weeks has been very high, probably around $200-250/week. This is bad for my budget and much more than I want to spend. My goal is to get my grocery spending down to $100/week and hopefully a bit less eventually. Eating out is a tough one but I’ll figure it out as I go along.

I consider today Day 1 of recommitting myself to more goal-oriented and healthful grocery shopping and eating.

Here is my shopping from today. The total I spent was $19.96, pretty good I think for a lot of food! I bought grapes, almond milk, gluten-free tortilla wraps, zip close bags, limes, oven fries, sparkling waters, lettuce, broccoli and eggs.groceries1.JPG

Advertisements

Refreshing light salad

salad1I like this salad so much that I’ve made it every day this week! I really enjoy the cool, crispiness of the vegetables and the lemony dressing and I’ve been looking forward to eating it at lunch time with my sandwich*.

I had some cucumber, tomato, carrots and lemons in the fridge at home that I needed to use, so those make up the main ingredients. The only slightly special ingredient that I bought is daikon root, but that can easily be substituted for radishes if you’d like. I got a pretty good deal on daikon (it was cheaper than radishes) so that’s why I used it in the salad.

Salads of course are flexible, if you have other vegetables feel free to put them in! The more the merrier really.

It’s been a very hot summer the past few weeks so I’m appreciating cooler food all the more.

The salad dressing is super easy to make: all I do is take a lemon wedge and squirt it all over the salad. Then I drizzle about a teaspoon of olive oil and then sprinkle a tiny bit of salt and pepper on top. If you want to make it extra fancy you can mix the lemon juice first with a bit of honey for a really nice sweetness.

*In case you’re curious, the sandwich I’ve been eating is a super simple non-dairy “grilled cheese”. It’s the simplest (laziest) version I could possibly come up with. All I do is toast some gluten-free bread, usually just one slice. Then when it’s cooled slightly I put it in the microwave with a slice of dairy free cheddar cheese on top and cook for about 30 seconds. I really love it, it tastes awesome and I don’t have to wash a pan afterwards which is a nice bonus.

Recipe:

Refreshing light salad

Serves 1

  • 1/2 tomato, chopped
  • 1/3 cucumber, chopped
  • 2-3 radishes, or 3 inch piece of daikon root, shredded
  • 1 medium carrot, shredded

Dressing:

  • 1 or 2 lemon wedges
  • 1 teaspoon extra virgin olive oil
  • 1/2 teaspoon honey (optional)
  • salt and pepper, to taste

Combine all the vegetables in a bowl. Squeeze lemon over the vegetables and drizzle with olive oil. Sprinkle lightly with salt and pepper.

To make the honey dressing (optional), combine the lemon juice and honey together and then drizzle over the salad.

 

Having a friend over for dinner + grocery shopping

groceriesMy husband and I are having a friend over for dinner tonight so I’m just starting to cook! This is the first friend we’ve had over for dinner at our new place so that’s pretty cool 🙂 The rice is boiling away so it’s giving me a few minutes to write up a quick blog post.

We’re having a pretty simple menu tonight: rice, turkey sausage, black beans, and veggies.  For dessert we’re having strawberries and whipped topping. I like whipped topping because it’s nondairy and low in calories but still love the taste.

Today’s groceries were mostly for the meal tonight but the granola bars were a bonus.

I bought:

  • Black beans
  • Rice
  • Sriracha sauce
  • Granola bars
  • Turkey sausage
  • Whipped topping
  • Frozen veggies

The price was excellent on these groceries. The total today was: $9.03 The per meal cost for each person person is going to be around $3. This is definitely less expensive than eating at a restaurant!

What are you having for dinner?

I hope you have a blessed day!! ❤

Today’s groceries

groceriesHi lovely readers, I hope you’re having a great weekend!

This is my grocery shopping from today. I bought a few things that are fancier than normal for me: organic extra virgin olive oil and apple cider vinegar, also organic. I bought them to make homemade salad dressing. I love homemade dressings, so I’m looking forward to making some. The avocado and tomatoes are definitely going to go in the salad 🙂

The cheese will be used for sandwiches and also maybe with some eggs. The chocolate pudding and hot chocolate are just nice treats.

I’m also starting to work on meal planning a little bit and tonight I’m planning to make a big batch of lentil soup so I can eat it during the week with lunch.

Here is what I bought today:

  • Seltzer water
  • Olive oil
  • Apple cider vinegar
  • Hot chocolate
  • Avocado
  • Salad
  • Cherry tomatoes
  • Cheese slices
  • Chocolate pudding
  • Carrots (not shown)

Total cost: $15. 30

Today’s groceries & dinner prep

groceries.JPG

Today’s grocery shopping! Honestly, grocery shopping is one of my favorite things to do, it’s almost like a hobby. Today I picked up a mix of things: a few snacks, some juice and ingredients to make dinner.

I went to my local discount grocer and got a good deal on everything; the total bill was $10.39! Not too bad 🙂

dinner.JPG

I’m starting to prep dinner now. What we’re having is:

  • Chicken flavored rice and pasta medley
  • Mixed veggies
  • Garbanzo beans
  • Can of tomatoes flavored with basil, garlic and oregano (forgot to photo this!)
  • And some Parmesan cheese, also maybe some hot sauce to go with it

I can’t remember the price of all the ingredients but the dinner will serve 2. I think it’ll be about $1.80/person.

What are you making for dinner tonight?

Hope you all have a lovely rest of the day!

❤ Becca

Grocery shopping with mom

groceries.JPGHi everyone,

I’m in California for the week visiting my mom. As always I’m very happy to see her and spend time together.

On our way home from the airport yesterday we stopped to buy some groceries, which she very nicely treated me to. We went to a discount grocer so we got a pretty good deal on everything.

When I visit we are often very busy so I rely more on microwaveable foods or other foods that are very easy to prepare such as pre-washed salad greens.

In the photo is most everything we bought except for some rice, chocolate mints, garbanzo beans and green tea.

I really like frozen foods and use them a lot at home. Frozen veggies are an inexpensive and easy way to include vegetables in a meal. I also love that they are already cut and washed!

Hopefully these groceries should last me for a couple of lunches and dinners 🙂

Frugal favorites: Homemade lunchbox

lunch2When it comes to saving money I believe that little things, done consistently, can really begin to add up.

Every week day I make my little household a lunch box for the day. I believe that both the cost and health benefits are very good. And it’s definitely cool to have a lunch box even if you’re a grown up 🙂

These are some benefits of a homemade lunch:

  • Less expensive
  • Healthy, fresh food
  • Proper portion size (most importantly: not too much food so it’s not a calorie overload)
  • Made with love ❤

Here is a very standard lunch box that I make: It includes fruit, veggies, a sandwich (made on gluten-free bread) and some corn chips. If I used regular bread it would be much cheaper, but health needs comes first.

lunch4

Now let’s break down the cost (I’m estimating but it should be pretty close):

Apple: .50 cents

Veggies: .35 cents

Gluten-free bread: .87 cents

Chips: .25 cents

1 Hotdog (in sandwich): .40 cents

Mustard: .03 cents

Total: $2.40

A typical takeout lunch where I live is $6.50-10, so the math here is pretty clear: a homemade lunch definitely is the best.

Here’s a nice bonus: Often a takeout lunch will come with a soda and sometimes a dessert like a cookie. By bringing a homemade lunch you can bypass the temptation to get a “free” soda with your meal. It’s all about the little things 🙂