Frugal favorites: Homemade lunchbox

lunch2When it comes to saving money I believe that little things, done consistently, can really begin to add up.

Every week day I make my little household a lunch box for the day. I believe that both the cost and health benefits are very good. And it’s definitely cool to have a lunch box even if you’re a grown up ๐Ÿ™‚

These are some benefits of a homemade lunch:

  • Less expensive
  • Healthy, fresh food
  • Proper portion size (most importantly: not too much food so it’s not a calorie overload)
  • Made with love โค

Here is a very standard lunch box that I make: It includes fruit, veggies, a sandwich (made on gluten-free bread) and some corn chips. If I used regular bread it would be much cheaper, but health needs comes first.

lunch4

Now let’s break down the cost (I’m estimating but it should be pretty close):

Apple: .50 cents

Veggies: .35 cents

Gluten-free bread: .87 cents

Chips: .25 cents

1 Hotdog (in sandwich): .40 cents

Mustard: .03 cents

Total: $2.40

A typical takeout lunch where I live is $6.50-10, so the math here is pretty clear: a homemade lunch definitely is the best.

Here’s a nice bonus: Often a takeout lunch will come with a soda and sometimes a dessert like a cookie. By bringing a homemade lunch you can bypass the temptation to get a “free” soda with your meal. It’s all about the little things ๐Ÿ™‚

Advertisements

6 thoughts on “Frugal favorites: Homemade lunchbox

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s